MĚSTO STRAKONICE (ZÁŠTITA)

 

Web: http://www.strakonice.eu/

Web: http://www.mesto-strakonice.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/strakonice.mesto

 

     Město Strakonice leží v České republice v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Žije zde cca 23 tisíc obyvatel. Je vzdáleno zhruba 60 km od Českých Budějovic, 80 km od Plzně a 110 km od Prahy.  Leží v nadmořské výšce 390 až 430 m.n.m., zeměpisné šířce: 49°16´s.š. a zeměpisné délce: 13°53´v.d.
 
Město je obcí s pověřeným obecním úřadem (pro 49 dalších obcí) a obcí s rozšířenou působností (68 obcí). Město Strakonice má 8 městských částí (Strakonice I, Strakonice II, Přední Ptákovice, Modlešovice, Virt, Hajská, Střela, Dražejov) a katastrální výměru 3468 ha.
 
 

          Město je známé Mezinárodním dudáckým festivalem, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1967 u příležitosti 600. výročí založení města. Nyní se koná každé dva roky vždy na konci srpna a účastní se ho dudáci z více než desítky států. Mezi další zajímavé akce ve městě patří:

 • Strakonické vítání léta - otevření muzea, přivítání nové turistické sezony, bohatý kulturní i sportovní program
 • Tattoo Jam - tetovací a hudební festival
 • Národní šampionát mažoretek ČR – zemské mistrovství Čech - soutěž mažoretkových skupin
 • Dance show - celorepubliková přehlídka tanečních souborů a skupin
 • Strakonický běh městem - na společném startu vyběhnou zástupci všech věkových kategorií na trať dlouhou 5,5 km
 • Václavská pouť - pouťové atrakce, stánkový prodej, bohatý kulturní i sportovní program
 • Rumpálování - středověké slavnosti, ukázky zapomenutých řemesel, šermířská a kejklířská vystoupení
 • Běh okolo Kuřidla - závod v přespolním běhu pro všechny věkové kategorie
 • Adventní trhy na všech nádvořích strakonického hradu
 • Mezinádrodní fotografické bienále ŽENA WOMAN STRAKONICE
 • Novoroční ohňostroj - v podvečer Nového roku se koná již tradiční ohňostroj nad řekou Otavou
 
     Historie města - původně na dnešním území města stály čtyři malé vesničky (Strakonice, Bezděkov, Žabokrty a Lom), které se spojily v poddanské město Strakonice. Vývoj města lze předpokládat od druhé poloviny 12. století. Na začátku 13. století začíná rod Bavorů budovat místní hrad. Roku 1243 daroval Bavor I. se svou manželkou Bohuslavou polovinu strakonického hradu řádu johanitů (později zvaných maltézští rytíři), kteří v něm vybudovali raně gotický kostel a klášter. Původní gotický hrad prošel rozmanitým stavebním vývojem. V roce 1367 byla Strakonicím potvrzena Bavorem IV. městská privilegia. Roku 1402 prodal rod Bavorů i druhou polovinu hradu i strakonického panství řádu johanitů a od roku 1421 se hrad stal sídlem řádu velkopřevorů, kteří ze Strakonic spravovali své komendy v celých českých zemích až do konce 17. století. Další rozvoj města nastal v 19. století, kdy byla založena textilní továrna Fezko a ve 20. století po založení České zbrojovky (ČZ).
 
 
STRAKONICE DNES - video o Strakonicíh z roku 2010