ŽENA WOMAN STRAKONICE 2011 - VYHLÁŚENÍ VÝSLEDKŮ A VERNISÁŹ (TeStrTv)

 

Reportáž z vyhlášení výsledků a vernisáže znovuobnoveného Mezinárodního fotografického bienále ŽENA STRAKONICE 2011. (TELEVIZE STRAKONICKA)

 

     V sobotu 3. prosince bylo v Rytířském sále strakonického hradu po devatenácti letech opět otevřeno Mezinárodní fotografické bienále Žena Woman 2011 pod záštitou města Strakonice a za organizačního přispění městského kulturního střediska. Mezinárodní porota posuzovala přes 1500 fotografií ve třech kategoriích od 308 fotografů z 52 zemí světa. Na výstavě bylo prezentováno přibližně 150 fotografií, které porota vybrala. Uděleno bylo celkem 33 cen, včetně hlavní ceny Grand Prix Strakonice. Program vernisáže zpestřilo ženské smyčcové trio Inflagranti.

 

     "Petře, jaký byl důvod této výstavy, kdo Vás oslovil?" zeptala se moderátorka Alena Šrámková. "Začátkem roku nás oslovilo městské kulturní středisko, abychom podpořili tuto výstavu," odpověděl za Pentu CZ a Fototrade Petr Strbačka. Moderátorka doplňuje: "Vím, že jste nejenom autorem fotografií a dneska jste získal čestné uznání, blahopřejeme, ale současně jste i sponzorem této výstavy. Zastupujete společnosti, které jsou sponzorem této výstavy." "Ano, zastupuji společnost Penta a zastupuji společnost Fototrade," říká Petr Strbačka a dodává: "Všechny společnosti se zabývají fotografickou technikou, takže by byla ostuda nepodpořit takovýto projekt."


     Návštěvníků v den zahájení výstavy přišlo opravdu veliké množství. A že bylo na co se dívat. V Rytířském sále pak bylo možno sledovat nejen reakce laické veřejnosti nad vystavenými fotografiemi, ale i diskuze odborníků a profesionálních fotografů.

 

     Velmi zajímavé bylo také vyprávění pana Františka Zemena, jednoho ze spoluzakladatelů této fotosoutěže, který zavzpomínal na těžké začátky prvních ročníků.


     Angelo Purgert vystavoval snímky ze svého charitativního projektu První republika. Jeden z nich byl oceněn třetím místem. "V rámci toho projektu se konají výstavy a výtěžek z těch výstav, které jsou prodejní, jde na pomoc dětem. Ty výstavy se konají v České republice a po Evropě, a teď ve světě vyjednáváme další." 

 

     Prezidentka bienále Eva Dresslerová odpověděla na otázku, kdo dal podnět na znovuobnovení výstavy. "Ten podnět vyšel z řad fotografické veřejnosti, a konkrétně takový ten nejsilnější a poslední při minulém dudáckém festivalu, kdy tady fotila veliká skupina fotografů z celé republiky a ti se nás stále ptali, proč už se tady ta výstava už nedělá a proč není. Tak jsme o tom začali přemýšlet a pak se k tomu přidali i pamětníci Strakonic, že by to bylo dobře, aby se výstava obnovila, tak jsme ji uspořádali." 

 

     A tak nezbývá, než poděkovat sponzorům, pochválit organizátory výstavy za dobře odvedenou práci a popřát znovuobnovené soutěži ještě mnoho dalších ročníků.