ŽENA WOMAN STRAKONICE 2013 - POROTA (STTV)

 

     Pětičlenná mezinárodní porota vybrala ve Strakonicích nejúspěšnější fotografie od profesionálních i amatérských tvůrců letošního 14. ročníku Mezinárodního fotografického bienále „Žena/Women Strakonice 2013. Porota v souladu s předpisy Mezinárodní federace umělecké fotografie (FIAP) posoudila celkem 2578 snímků, které do soutěže zaslalo 342 autorů ze 46 zemí světa. Porotce Garik Avanesian potvrdil, že Grand Prix města Strakonice obdržel čínský autor Jianyong Zhou za snímek Bez názvu 3, ale české autory také potěšil: „ Česká republika dostala šest ocenění, mezi kterými jsou dvě zlaté medaile,“ řekl krátce po rozhodnutí mezinárodní poroty.


     Zlatá medaile Mezinárodní federace umělecké fotografie (FIAP) v kategorii „Černobílá digitální fotografie“ zamířila do Argentiny. Získal ji Raul Villalba.Stříbrná medaile FIAP byla udělena ruskému tvůrci Eduardu Tevosovovi. Bronzové ocenění putuje do Turecka za fotografem Alevem Ozcanem. V kategorii Barevná fotografie byl zlatou medailí  FIAP oceněn český autor Josef Danyi. Stříbrnou medaili FIAP obdržel bangladéšský autor, který svůj snímek nazval recyklace života. Bronzovou medaili FIAP v kategorii barevné fotografie udělila porota finskému fotografovi Raimo Toikkovi. V kategorii „Upravená digitální fotografie“ získal zlatou medaili FIAP izraelský autor Leonid Goldin. Stříbrnou medailí byl oceněn Rakušan Helmut Resch. Bronzovou medaili FIAP dostal snímek srbského autora Bojana Petrovice. Zlatou medaili České federace fotografického umění (ČFFU) získala v kategorii Černobílá digitální fotografie Petra Klačková z České republiky. Zlatou medaili ČFFU v kategorii Barevná fotografie udělila porota Janu Rosovi z Holandska. V kategorii Upravená digitální fotografie patří zlatá medaile ČFFU Trontu M. Skaretovi z Norska.


     Předsedkyně fotografického bienále Eva Dresslerová potvrdila ukončení jednání poroty podepsáním závěrečného protokolu a pozvala diváky na slavnostní zahájení výstavy Žena 2013, která začíná 20. července od 14 hodin v Maltézském sále strakonického hradu. „Zároveň s fotografickou výstavou Žena bude na strakonickém hradě výstava jednoho z porotců - světoznámého fotografa Roberta Vano. Obě výstavy potrvají do konce srpna,“ doplnila Eva Dresslerová. Robert Vano, fotograf světového jména, ve Strakonicích ještě nevystavoval. „Mám radost, že můžu konečně mít výstavu ve Strakonicích,“ řekl s úsměvem. A co bude vystavovat? „Myslím, že tady budu mít pětadvacet platinových obrazů z mé poslední výstavy Platinová kolekce. Ta zahrnuje čtyři témata, která fotografuji: holky, kluky, zátiší a krajinku, nic jiného na výstavě nebude.“